O telemarku

Histórie

Telemark vznikol z prirodzenej potreby presunu na lyžiach vo voľnom teréne už v dávnej dobe. Neboli také technológie, ktoré sú dnes používané na výrobu skialp viazaní. Iba drevená lyže a viazania z prútia. Nikoho tak nenapadlo pätu upevňovať.

telemark history

Tento systém fungoval celkom dobre pár tisíc rokov 🙂 Až do chvíle, kedy sa z lyžovania stalo športové odvetvia a praktickosť vytlačila potreba byť stále rýchlejší. Až Čech Mathias Žďárský vyvinul prvé alpské viazanie s upínaním päty a s ním i novú lyžiarsku techniku. Zrazu bol na pretekoch najrýchlejší a s novým viazaním vedel naučiť lyžovať aj tie najväčšie lamy.

old telemark binding

Tým dal telemarku riadnu ranu. Ďalší pokrok zmenil lyžovanie v biznis, ktorý sa musel predať čo najviac ľuďom a na to bolo alpské lyžovanie oveľa vhodnejšie ako telemarkové. Ľudia zabudli, prečo vlastne lyže vznikli. Už nebola potreba na nich chodiť a užívať si voľný pohyb v horách, ale len jazdiť s kopca dole a voziť sa na lanovkách. Nastalo obdobie telemarkového temna ..

Znovuzrodenie

telemark freeride

Našťastie sa našlo niekoľko jedincov, ktorí túžbu vydať na lyžiach do voľnej prírody a vysokých hôr. V knihách objavili starú severskú techniku lyžovania s voľnou pätou, vzali klasické touringové bežky s 3 pinovým viazaním a začali na nich jazdiť freeride a šliapať, kam sa im chcelo. Telemark sa tak v 70. rokoch v USA obnovil. 

Fajn výukové video z doby, kedy telemark v USA nabral na veľkej popularite:

Súčasnosť

Teraz čoraz viac ľudí chápe zmysel zimného skialpinizmu a jeho krásu. Vznikla kvôli tomu rad komplikovaných skialpinistických viazaní. Pritom ale stačí oveľa jednoduchšie telemarkové viazania, bez zložitých a často nefunkčných prepínačov zjazd / chôdza. Rovnako tak telemarková topánka môže byť výrazne mäkšie a pohodlnejšie a navyše sa ohýba v špičke, čo je pre nohu výrazne komfortnejšie. Chcete si lyžovanie užiť? Nikam neponáhľať a neznásilňovat horu za každú cenu? Stále viac ľudí chápe, že túto pohodu nájdu vo voľnej päte. Telemark je na vzostupe a je to stále najprirodzenejší spôsob pohybu na snehu v ľubovoľnom teréne. Jazdí sa FIS svetový telemarkový pohár a na Olympijské hry v roku 2022 kandiduje telemark ako nový lyžiarsky šport.

Telemark nemá žiadne obmedzenia, ako si mnohí myslia. Zídete na ňom tie najprudší svahy, úzke kuloáry. Skočíte vysoké dropy, zájdete ľubovoľný freestyle. Až zažijete neopísateľné veci pri nákľaku do prašanu až po pás alebo absolútnu kontrolu telecarvingového oblúka, pochopíte 🙂 V rýchlych zjazdoch sa už tak trochu podobá chôdzi po longline. Celkovo je to balančné cvičenia, ktoré vás vo vnímaní lyží posunie o kus ďalej. Keďže je telemarkový pohyb oveľa prirodzenejšie, je oproti alpinu aj zdravšie na kolená, ktorého väzy na pevné päte vo veľkých náklonoch často dosť trpia a trhajú sa 🙂

telemark freeride Jasná Chopok

Pre mnoho lyžiarskych inštruktorov môže byť zaujímavejšie variantom druhého profesionálneho nástroje k lyžiam oproti snowboardu. Pre snowboardistov zase voľnejšie a prirodzenejšie cestou k lyžiam. Leží niekde na pomedzí medzi lyžami a snowboardom, pretože od neho to krásne všetko začalo.

Ak Vás čokoľvek v tomto článku zaujalo a chcete sa dozvedieť viac. Poďme prestať teoretizovať a stretnite sa na svahu;) Vybavenie je k dispozícii v požičovni. Stačí teda len odhodlanie. Budete prekvapení, ako je to ľahké a hravé a dosť možno už sa k pevnej päte nikdy nevrátite. Neboli by ste prvý ani posledný.

Honza “HanZiáš” Kyncl – Váš sprievodca lyžovaním s voľnou pätou

ski school and rental Jasná Nízké Tatry